Mühendislik Yazılım

Mühendislik Yazılım

Caeses

Kompleks ve serbest forma sahip aerodinamik ve hidrodinamik yüzeylerin optimizasyonunda kullanabileceğiniz esnek bir parametrik CAD yazılımıdır. Simülasyon araçlarınızla kolayca entegre edilir ve form optimizasyon prosesinizi otomatikleştirir. En verimli formu CAESES ile zahmetsizce yakalayın!

TwinMesh

TwinMesh, pozitif deplasmalı pompa, kompresör, expander gibi döner makinaların hızlı ve güvenilir CFD analizleri için geliştirilmiş özel bir düzenli mesh oluşturma aracıdır. ANSYS CFX yazılımı ile birlikte kullanılır ve simulasyonlardan gerçekçi ve güvenilir sonuçları hızlıca almanızı sağlar.

FloMASTER

Gaz Türbin Sistemi Modellemesi ve Simülasyonu, Fosil Yakıtlı Santraller, Yenilenebilir Enerji Sistemi Modellemesi ve Simülasyonu, Soğutma Sistemi Modellemesi ve Simülasyonu, Gaz İletim Sistemlerinin Modellenmesi ve Simülasyonu, Marin Sistemleri Modellemesi ve Simülasyonu gibi yerlerde kullanılır.

GridPro

Yüksek hassasiyetli CFD çözümleriniz için gereken kaliteli mesh yapılarınızı GripPro ile hızlı ve otomatik bir şekilde GridPro ile oluşturun. Sıradan mesh araçlarının yetmediği noktalarda, mesh kalite ölçülerine göre otomatik optimizasyon sağlayan multiblok full hex mesh oluşturma aracı GridPro’yu CAESES ile birlikte kullanarak en optimum hidro/aerodinamik tasarımlara zahmetsizce ulaşabilirsiniz. GridPro ile full hex mesh oluşturmak çok kolay ve hızlı.

ANSYS Discovery Live

Ansys Discovery Live, etkileşimli tasarım keşfi ve hızlı ürün yeniliği için doğrudan geometri modellemeli anlık 3D tasarım simülasyonu sunar. Performanstaki gerçek zamanlı değişiklikleri görmek için geometriyi, malzeme türlerini veya fizik girdilerini kolayca değiştirebilirsiniz.